301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 13:49
 
BERAT KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?
Berat kandili, Allah'ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.
Spor Haberi


Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı "leyle-i beraa" (Berat Gecesi) olmakla birlikte "leyle-i mübareke", "leyle-i rahmet" ve "leyle-i sakk" isimleridir. Peygamber Efendimizin, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

"Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."

Berat Kandili gecesini ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Berat gecesi hakkında Allah Resulü bir başka hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

"Bu gece Şaban'ın onbeşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Beni Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem'den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz." (Buhârî, et-Tergîb ve't-Terhib, II, 118)

"Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar kabul olur. Bunlar; Recep ayının ilk gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi, Cuma ve Bayram geceleridir".

"Kim bayram gecesini ve Şâban ayının on beşinci (Berat) gecesini ibadetle ihya ederse, kalplerin öldüğü günde o kişinin kalbi ölmez".

BERAT GECESİ'NİN 5 ÖZELLİĞİ

1- Her önemli iş bu gecede ayırdedilir.

2- O gecedeki ibadetin fazileti büyüktür.

3- İlâhi rahmet yayılır.

4- Mağfiret gecesidir.

5- O gece, Resûlüllah'a şefaat hakkının tamamı verilmiştir.

BERAT KANDİLİ GECESİ YAPILACAK İBADETLER

* Oruç tutmak: Peygamber Efendimiz'in Ramazan'dan sonra en çok oruç tuttuğu ay olan Şaban ayıdır. Bu yüzden Berat Kandili için ister 19 Nisan Cuma ve Cumartesi olmak üzere iki gün oruç tutabilirsiniz.

 

* Kaza Namazı Ve Nafile Namaz Kılmak

* Kur'an-ı Kerim Okumak

* Tevbe İstiğfar Etmek

* Salavat Getirmek

* Hamd Etmek Ve Şükür Halinde Bulunmak

* Allah'ı Çokça Zikretmek

* Sadaka Vermek

2019 Berat Kandili Ne Zaman İdrak Edilecek?

BERAT KANDİLİ DUASI

Berat Kandili, borçlardan kurtulma manasına geldiği için özellikle samimi ve halis niyetle dua edilmeli, Allah'a yakarılmalıdır. Peki nasıl dua etmeli? Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:

"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."

Bununla birlikte fikir vermesi açısında evliyaların şöyle bir duası vardır:

"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BERAT, KANDİLİ'NİN, ÖNEMİ, NEDİR?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
22° - 30°
Cuma
22° - 29°
Cumartesi
21° - 29°
Tekirdağ

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
04:14
Sabah
05:58
Öğle
13:21
İkindi
17:16
Akşam
20:34
Yatsı
22:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı